Kontakt

Yuri Dojč: Last Folio / Posledná kapitola

Last Folio alebo Posledná kapitola je názov unikátneho výstavného projektu slovensko-kanadského fotografa Yuriho Dojča, ktorý sa počas júla predstaví aj návštevníkom liptovskomikulášskej synagógy.

Písal sa rok 1997, keď Dojč na pohrebe svojho otca stretol pani Vajnorskú. Ženu, ktorá prežila Osvienčim a ktorú holokaust pripravil okrem brata o celú rodinu. Prostredníctvom nej začal známy fotograf (nar. 1946 v Humennom, žije a tvorí v Toronte) spoznávať ľudí s podobnými osudmi. Začala sa tak Dojčova cesta k vlastným koreňom, ktorej umeleckým spodobením je práve výstavný projekt Posledná kapitola.

Ucelená obrazová kolekcia hovorí o našej minulosti i kultúrnej pamäti a nesie v sebe silné posolstvo pre súčasnosť. Fragmenty poškodených kníh ako symbolu vzdelanosti, opustené synagógy a v tvárach zapísané osudy ľudí, ktorí prežili holokaust – cez tieto obrazy prináša Yuri Dojč osobné vizuálne svedectvo o osude židovskej komunity a kultúry na Slovensku.  

Výstavu, ktorá už bola uvedená v Bruseli, Ríme, Viedni, Cambridge, Otave, New Yorku a ďalších európskych a severoamerických mestách, je možné v Liptovskom Mikuláši vidieť do 2. augusta 2015.

-zun-

Zaujímavé linky:

http://www.yuridojc.com/

http://lastfolio.squarespace.com/

 
 
© 2010 - 2019 Múzeum Janka Kráľa - všetky práva vyhradené.
Tvorba webstránok FreeTech services, spol. s r.o.