Kontakt

Vzorkovnica vyšívaných písmen

V roku 2010 pribudla do našich zbierok kolekcia prevažne textilných predmetov, ktoré múzeum zakúpilo od RNDr. Oľgy Fejdiovej CSc. – pravnučky Márie (1869 – 1934) a Daniela (1858 - 1945) Profantovcov z Liptovského Mikuláša. Odevné súčasti a textil prevažne z prelomu 19. a 20. storočia a prvých desaťročí minulého storočia dokumentujú kultúru odievania Mikulášaniek a ich detí. Nákup doplnil múzejné kolekcie o detské odevy, spodnú bielizeň, odevné doplnky... Pani Oľga Fejdiová múzeu darovala i digitálny prepis denníka svojej prastarej mamy z rokov 1917/1918. Denník je sám o sebe vzácnou výpoveďou ženy - manželky garbiarskeho robotníka a matky desiatich detí o dobe, spoločenských a rodinných pomeroch. Údaje z denníka pridávajú historickú a etnografickú hodnotu aj novonadobudnutým „profantovským“ zbierkam.

Medzi novozískanými predmetmi je i niekoľko vzorkovníc (vzorníkov) ručných prác.

Vzorkovnica krížikovým stehom vyšívaných písmen, číslic a bordúr z roku 1906 je pravdepodobne školskou ručnou prácou jednej z Profantovie dcér Oľgy (vzorníku dominuje veľký monogram OP). Oľga sa narodila v roku 1896, vzorníček vyšila ako desaťročná školáčka. V dospelosti pracovala ako úradníčka na mikulášskom župnom, neskôr okresnom úrade. V čase SNP bola sekretárkou okresného náčelníka Štefana Terena.

Vzorkovnica  je zhotovenená z obdĺžnikového (45 x 35 cm) kusa bavlnenej kanavy, je orientovaná na výšku. Výšivka je realizovaná dvomi odtieňmi modrej bavlnenej nite. Okraje zahnuté a po obvode začistené ažúrkou a zvýraznené jednoduchou, krížikmi vyšívanou bordúrou. Na ploche vzorkovnice v riadkoch  sústredené viaceré typy krížikom vyšívaného písma a číslicveľké, malé, tučné, šikmé i ozdobné. V spodnej časti je dvomi odtieňmi modrej vyšitý veľký monogram OP. Na pravej strane je vyšité číslo 1906 – vročenie vzniku vzorníka. Voľné miesta v riadkoch vyplnené vzormi rôznych krížikových bordúr z motívov štvorlístkov, srdiečok, hviezdic, vinutých oramentov či zúbkov.

Vzorník si jeho majiteľka starostlivo uchovala, nielen ako pamiatku. Bol dokladom jej vyšívačskej zručnosti, ale najmä praktickou pomôckou. Vyšívané písmenká, číslice i bordúry boli neodmysliteľnou súčasťou bielizníka každej ženy. Objavovali sa na uterákoch, plachtách posteľných obliečkach, bielizni... najmä v podobe monogramov označovali majiteľku textílie a boli i originálnou ozdobou. Aj vďaka nim sme mohli určiť aj po takmer sto rokoch autorku opísanej vzorkovnice i rok vzniku tejto ručnej práce.

Na záver a oživenie dva zápisky z denníčka Márie Profantovej, v ktorých spomína i dcéru Oľgu, ktorá si v ťažkých časoch prvej svetovej vojny nemohla nájsť prácu. (Prepísala a poznámkami opatrila Oľga Fejdiová.)

Október 18.
Dnes sme šaty prali, som taka ustatá, že ma šetky kosti bolia, najradšej by som sa už v posteli videla. Dnes mi donesla Marta (dcéra, nar. 1894, pozn. OF) cedulu na kukuricu, dostaneme aj svedectvo na mletia, tá mi všetko vykoná, je to súce dievča. Olga (dcéra, nar. 1896 pozn.OF) mi zase večer prečituvala Petỏfiho básne, škoda takej múdrej hlavy, že už tak dávno hnije.

November 2.
Som velmi ustatá, mali sme velkô prádlo. Moja Olga mala mrcha deň, uchádzala sa o stanicu (miesto) v Mikulášskej Sporiteľni, zvolili druhú s tým, aby Olgu na jej miesto vzali, slzy jej vypadli, oj či je to ťažko jednej matke vidieť chúďa ako by rada dačo zarobiť, vidí ten nedostatok v tejto dražobe, ale nám nič ľahko nepríde, mi si misíme zaslúžiť.

-ľr-

Foto: Oľga Profantová

 
 
© 2010 - 2019 Múzeum Janka Kráľa - všetky práva vyhradené.
Tvorba webstránok FreeTech services, spol. s r.o.