Kontakt

Umenie kováčske Igora Astasievskeho

Výstava Umenie kováčske predstavuje mikulášskeho umeleckého kováča IGORA ASTASIEVSKEHO, rodáka z Petrohradu, ktorý žije a tvorí v Liptovskom Mikuláši. Je držiteľom 2. ceny z Medzinárodného kováčskeho festivalu Hefaiston v kategórii klasické kováčske práce. Fotografie jeho umeleckých výrobkov boli uverejnené v prestížnom nemeckom časopise Hefaistos.

Prostredníctvom vystavených umeleckých prác a fotografických náhľadov niektorých jeho realizácií v Liptove výstava naznačuje, akým smerom sa uberá umelecké kováčstvo v súčasnosti a potvrdzuje, že záujem o tento druh umenia je na vzostupe.

Jednu z umeleckých kováčskych realizácii môže návštevník Múzea Janka Kráľa obdivovať v jeho podbráni pri vstupe do expozície Mikulášska mučiareň. Umelecké mreže navrhnuté a realizované Igorom Astasievskim uzatvárajú podbránie a vstup do mučiarne a boli financované vďaka projektu cezhraničnej spolupráce SR - PL Jánošík, 300 rokov legendy.

Výstava zároveň približuje kováčstvo ako jedno z najstarších remesiel na svete v jeho historickom kontexte. Upozorňuje na skutočnosť, že Slovania patrili k najlepším kováčom v Európe a najstarším písomne doloženým mikulášskym cechom bol cech kováčov, ktorého artikuly schválili šľachtici Pongrácovci v roku 1617. Súčasťou výstavy sú aj kovové dvere datované rokom 1699 zo zbierok nášho múzea.

Výstavu Umenie kováčske Igora Astasievskeho slávnostne otvoríme vo výstavnej sieni múzea za účasti umelca v stredu 10. februára 2016 o 16.00 hodine. Výstava potrvá do 10. apríla 2016.

Ružena Antolová

 
 
© 2010 - 2019 Múzeum Janka Kráľa - všetky práva vyhradené.
Tvorba webstránok FreeTech services, spol. s r.o.