Kontakt

Nože na ovocie z domácnosti Jozefíny Kiselyovej

Reštaurovanie modrých svadobných šiat zemianky Jozefíny Kiselyovej, rodenej Tholt z roku 1872 oživilo záujem o túto vzácnu textilnú zbierku. V snahe dozvedieť sa o ich histórii čo najviac, múzejníci nadviazali kontakt s ich poslednou majiteľkou Annou Bujnovou, rod. Kiselyovou, ktorá poskytla nielen množstvo zaujímavých informácií o šatách, ale postupne priniesla do Múzea Janka Kráľa aj ďalšie predmety z domácnosti Kiselyovcov. Vnučky Jozefíny Kiselyovej (1855 – 1948) a jej manžela Jána Kiselyho (1838 – 1921) dlhé desaťročia opatrovali osobné predmety svojich starých rodičov. Niektoré odovzdali múzeám už v roku 1982, keď sa rodina sťahovala z Liptova do Bratislavy, niektoré v posledných dvoch rokoch. Múzeum Janka Kráľa tak získalo unikátny súbor predmetov, ktorých hodnotu zvyšujú aj nové vedomosti o živote ich majiteľov doložené fotografiami a dobovými dokumentmi. Niektoré z predmetov sa do konca augusta 2015 stali súčasťou výstavy Príbehy modrých svadobných šiat. Ďalšie predmety sa z rôznych príčin na výstavu nedostali. K nim patrí i sada  mosadzných nožov na ovocie, ktoré Dr. Anna Bujnová, rod. Kiselyová ponúkla múzeu len nedávno.

Tri neveľké nožíčky z beňadikovskej kiselyovskej kúrie pôsobia jemne až luxusne a boli pravdepodobne súčasťou väčšej sady. Sú vyrobené priemyselne, vďaka kvalitnému materiálu a precíznemu vypracovaniu sa do dnešných čias zachovali vo veľmi dobrom stave.

Na konci zašpicatená mosadzná čepeľ je na jednej strane zabrúsená do ostria, na druhom konci je vsadená pomocou mosadznej objímky do porcelánovej rukoväte s oválnym prierezom. Rukoväť má nerovný povrch, je plasticky tvarovaný do drobných šupiniek a glazovaný ružovou polevou, ktorá je výraznejšia v preliačených častiach, vystupujúce šupinky sú svetloružové až biele. Na čepeli vyrazená značka ACHATIUS (aj UCHATIUSBRONCE) odkazuje na nemeckého výrobcu, ktorý na prelome 19. a 20. storočia dodával na trh rôzne varianty takýchto nožíkov, ktoré sa líšili najmä vo vypracovaní rukovätí.1

Celková dĺžka noža je 15,5 cm, samotná čepeľ je dlhá 8 cm, rukoväť s objímkou má dĺžku 7,5 cm. Šírka čepele v najširšej časti pri objímke dosahuje 1,4 cm.

Nevieme, či Kiselyovci nožíky ukladali do príborovej, textilom potiahnutej škatuľky alebo ich odkladali do originálneho porcelánového stojana v tvare jablka,prípadne do dekoratívneho bronzového stojana.3 Každopádne boli estetickým i užitočným doplnkom ich jedálne. Nože používali na krájanie ovocia pri stolovaní – nehrdzavejúca mosadz zabezpečovala šetrnú manipuláciu s ovocím a zachovanie jeho výživových vlastností i vzhľadu. Veru, už pred vyše sto rokmi vedeli naši predkovia o zdravej strave zrejme viac, ako by sme predpokladali :-).

-ľr-

1Na internetových aukčných stránkach ponúkajúcich starožitnosti nájdeme podobné nože rovnakej značky s rôzne vypracovanými porcelánovými, ale aj perleťovými, či kostenými rukoväťami:

https://www.google.sk/search?q=uchatiusbronce+knives&biw=1680&bih=887&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=XiaSVePvDsifsgGs8amQBQ&ved=0CB4QsAQ

2 https://www.etsy.com/uk/listing/224851118/six-uchatiusbronce-germany-fruit-knives

3 https://www.antiquehelper.com/item/330473

 
 
© 2010 - 2019 Múzeum Janka Kráľa - všetky práva vyhradené.
Tvorba webstránok FreeTech services, spol. s r.o.