Kontakt

Liptovská kaviareň

Okolo stovky Liptákov žijúcich v Bratislave sa stretlo počas prvej novembrovej soboty v Pálffyho paláci na Zámockej ulici v Bratislave. Už tradičná, v poradí štvrtá Liptovská kaviareň ponúkla svojim hosťom okrem výbornej kávy, pohára vína či domácich praliniek predovšetkým stretnutie s osobnosťami, ktoré sú svojimi koreňmi spojené s Liptovom. V rámci „kaviarne“ prebehla neformálna diskusia, do ktorej sa zapojili o. i. primátor mesta Liptovský Mikuláš MUDr. Alexander Slafkovský, prezident Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode Ivan Cibák, publicista Eugen Gindl, poslanec NR SR MUDr. Peter Osuský, prof. Ing. arch. Štefan Šlachta či kostýmový výtvarník prof. Peter Čanecký, nechýbal ani hostiteľ celého podujatia, čestný predseda Združenia podnikateľov Slovenska Ing. Karol Pavlů.

Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši ponúklo účastníkom Liptovskej kaviarne svoje výstavy Ján Pálka, továrnik socializátor (autorka Mgr. Zuzana Nemcová) a Peter Hubka – garbiar, továrnik, mecén (autorka Mgr. Ľubica Rybárska). Výstavy na 22 paneloch priblížili životné cesty dvoch osobností z histórie mikulášskeho kožiarskeho priemyslu a zároveň sprítomnili atmosféru a vývoj Liptovského Sv. Mikuláša na konci 19. a v prvých desaťročiach 20. storočia, teda obdobie, v ktorom vznikli a prežili svoj rozkvet i pád pálkovská i hubkovská garbiarska fabrika. Po Mikulášanoch sa tak s touto významnou etapou mikulášskych dejín mohli oboznámiť aj Liptáci žijúci v Bratislave. K obom výstavám boli k dispozícii aj pútavé katalógy, ktoré vydalo Múzeum Janka Kráľa v rámci svojho výstavného a edičného programu.

Príjemnú hudobnú kulisu celému podujatiu vytváral Art Septet Nicolaus – ZUŠ pod vedením PhDr. Ľubomíra Rašiho.

Liptovská kaviareň sa otvorí opäť o rok. Jej návštevníci sa už teraz môžu tešiť na ďalšie dve výstavy z autorskej dielne Múzea Janka Kráľa. Prvá z nich predstaví slávneho mikulášskeho rodáka Aurela Stodolu, druhá priblíži osobnosti z ďalšieho významného mikulášskeho rodu – rodiny Lackovcov.

-zun-, -zb-                                                                                                                                  

 
 
© 2010 - 2019 Múzeum Janka Kráľa - všetky práva vyhradené.
Tvorba webstránok FreeTech services, spol. s r.o.