Kontakt

Ľadová história

V januári 1932 odohrali mikulášski hokejisti na čerstvo vytvorenej ľadovej ploche pri sokolskom kúpalisku svoj prvý zápas. Odvtedy uplynulo osemdesiat rokov a mikulášsky hokej prešiel cestu rozvoja, na ktorej boli víťazstvá i prehry, veľké nadšenie a úsilie mnohých jednotlivcov i kolektívov. Zápasy sa odohrávali na ľade i mimo neho – išlo o to, ako vytvoriť čo najlepšie podmienky pre šport, ktorý sa stal srdcovou záležitosťou nejedného chlapca či chlapa.

Túto dlhú a zložitú cestu, ktorá sa kľukatí i dnes, sa pokúša zachytiť najnovšia výstava Múzea Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši. Výstava s názvom Ľadová história je koncipovaná ako stručný prierez dejinami organizovaného ľadového hokeja v Liptovskom Mikuláši. Základné historické fakty, spomienky pamätníkov a fotografie mapujú najmä prvých štyridsať rokov histórie mikulášskeho klubu – improvizované začiatky, účasť v oficiálnych súťažiach (od roku 1934), budovanie umelého ľadu, zastrešenie štadióna a samozrejme desiatky hráčov, trénerov a funkcionárov, ktorí boli učastníkmi týchto udalostí. Práve oni posúvali mikulášsky hokej dopredu, a tak druhá časť výstavy môže bilancovať - zaznamenáva nejeden výrazný úspech mikulášskeho hokeja a jeho odchovancov. Nechýba ani ten posledný – strieborné medaily z tohtoročných Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji, ktoré z Helsínk do Liptovského Mikuláša priviezli asistent trénera Jerguš Bača a brankár Ján Laco.

Súčasťou výstavy sú aj predmety a dokumenty zo zbierky Mariána Székelyho, Múzea Janka Kráľa, Liptovského múzea v Ružomberku, Múzea TANAPu v Tatranskej Lomnici i z vitrín úspešných jednotlivcov. Dresy, hokejky, korčule, puky, plagáty, trofeje, medaily z vrcholných podujatí... všetko zhromaždené ako spomienka na priekopníkov ľadového hokeja v Liptovskom Mikuláši, gratulácia k jeho osemdesiatinám a hádam i ako inšpirácia do ďalších desaťročí...

Výstava v priestoroch výstavnej siene Múzea Janka Kráľa na Námestí osloboditeľov potrvá od 21. júna do 16. septembra 2012.

-ľr-

 
 
© 2010 - 2019 Múzeum Janka Kráľa - všetky práva vyhradené.
Tvorba webstránok FreeTech services, spol. s r.o.