Kontakt

Kráľovstvo bábok

Vďaka spolupráci Múzea Janka Kráľa s bábkovým súborom KUK z Liptovského Mikuláša oživila expozíciu Tatrín a Žiadosti slovenského národa takmer na dva mesiace interaktívna výstava Kráľovstvo bábok.

Výstava bola určená predovšetkým žiakom materských a základných škôl, ktorí mali možnosť s bábkami sa zahrať a v rámci vyučovania divadelne spracovať najznámejšie slovenské rozprávky. Už pri vstupe do expozície deti vítal černokňažník, v ďalších miestnostiach sa usídlili ďalšie rozprávkové bytosti a zvieratká. Mohli ste tu nájsť tri kozliatka, tučniakov Pina, Fina a Qina, mroža Imra a mnohé ďalšie prevažne maňuškové bábky rôznej veľkosti od drobných po vyše metrové.

Bábky a divadelné kostýmy zapožičal divadelný súbor KUK z Liptovského Mikuláša, ktorý sa začal formovať v roku 1985 pod názvom Bábkarsky súbor Úsvit. Pôsobil pri Dome kultúry ROH v Liptovskom Mikuláši pod režijným vedením Zlatice Melnovej. V roku 1990 súbor zmenil názov a stal sa z neho KUK – Krúžok usmiatych kočiek :). Členkami súboru boli a dodnes sú Miroslava Wosiňská-Erhardtová, Gabriela Dobáková-Kompišová, Zuzana Hutková-Strychová, Jana Pivková-Mikitová, Iveta Valaštiaková. Medzi ich úspešné bábkové inscenácie patrili „Odvážne zvieratá“ a bábková inscenácia „Pin, Fin, Qin“ sa dostala až na celoslovenskú prehliadku v Čadci (1992). V roku 1995 sa zúčastnili regionálnej prehliadky s vlastnou hrou „Farebný sen“. V kategórii súborov dospelí hrajúci deťom boli nominovaní  na celoštátnu súťažnú prehliadku DIVADLO A DETI do Čadce, kde sa umiestnili na 2. mieste. Zároveň boli doporučení na účasť na Scénickej žatve v Martine. S inscenáciou „Janko Polienko“ (scenár Miroslava Wosiňská) sa zúčastnili krajskej súťaže Dieťa v divadle v Martine, kde získali individuálnu cenu za štýlovú sviežu inscenáciu. K repertoáru bábkových inscenácií tento rok pribudla bábková inscenácia JÁCHYMKO na motívy veršovanej básne Milana Rúfusa „Sestrička“.

Výstava Kráľovstvo bábok bola sprístupnená verejnosti od 10. septembra do 19. októbra 2012.

-kv-

 
 
© 2010 - 2019 Múzeum Janka Kráľa - všetky práva vyhradené.
Tvorba webstránok FreeTech services, spol. s r.o.