Kontakt

Kočík pre bábiky od dvoch Vierok

Takmer každá výstava, ktorú v našej výstavnej sieni predstavíme verejnosti, má pre múzejníkov aj zbierkotvorný význam. Keď sme pred rokmi (2001/2002) pripravili výstavu hračiek, veľkú časť z nej tvorili zapožičané exponáty. Niekoľko z nich sme následne dostali i do našich zbierok. K najzaujímavejším a pre návštevníka veľmi atraktívnym „kúskom“ patrí prútený kočík pre bábiky zo začiatku 20. storočia.

Kočík nie je súčasťou našich stálych múzejných expozícií a väčšinu svojho múzejného času trávi v bezpečnom prítmí depozitára. Raz za čas však svojou nostalgickou krásou obohatí publikáciu, výstavu alebo múzejné podujatie. Len nedávno „cestoval“ do Modrého Kameňa, a tak nám opäť pripomenul, že si zaslúži pozornosť. Keďže na našej webovej stránke ešte nebol,  dovoľujeme si predstaviť ho svetu i týmto spôsobom.

Prvou majiteľkou kočíka bola malá Mikulášanka Vierka Žuffová, najmladšia dcéra garbiara Mateja Žuffu a Anny Žuffovej, rodenej Porubskej, ktorá sa narodila v roku 1910. Možno na Vianoce, možno na narodeniny, možno „len tak“ dostala hračku, ktorá dnes v najrozmanitejších podobách patrí do detskej izby azda každého malého dievčatka. Začiatkom minulého storočia bol však kočiarik vzácnosťou. U Žuffov si boli vedomí hodnoty vecí, nič funkčné nevyhadzovali, aj ku hračkám sa správali šetrne. Tak sa kočík zachoval aj pre Vierkinu dcéru Vierku, ktorá ho potom aj ako dospelá desaťročia opatrovala a jedného dňa priniesla do múzea.

Kočiarik je produktom manufaktúry či továrne, najpravdepodobnejšie nemeckej. Zároveň je dokladom remeselnej zručnosti výrobcu. Korba je vypletená z prútia, má obdĺžnikový prierez, výplet v hornej časti korby prechádza do riedkeho mrežovania a jej okraje sú spevnené prúteným vrkočovým pletencom. Vnútorné steny korby sú potiahnuté rovnakou tkaninou, z akej je zhotovená strieška.  Strieška je skladacia, na drevenej kostre je bavlnený poťah s kvetinovou ružovo-zelenou potlačou, napína sa pomocou špagátika uviazaného o drevené sústružené držadlo rukoväte. Poťah striešky prechádza do zácloniek. Kolieska sú drevené, oplechované, nasadené na rovných kovových nápravách, nosná konštrukcia podvozku je vytvarovaná z pásov plechu. Kolieska sú natreté okrovou farbou, nosná konštrukcia a konštrukcia rukoväte je natretá zlatistou farbou.

Kočiarik bol jedným z troch, ktoré náš zbierkový fond reprezentovali na výstave kočíkov v SNM – Múzeu bábkárských kultúr a hračiek hrad Modrý Kameň. Za „výlet“ sa odplatil a  „pritiahol“ k nám reprezentatívnu výstavu hračiek z tohto špecializovaného múzea. Modrokamenským kolegom za ňu veľmi pekne ďakujeme a detskú i dospelácku verejnosť srdečne pozývame do našej výstavnej siene. Výstava potrvá do 12. apríla 2015.

-ľr-                                                                                          

P. S. Za kočiarik i nejednu hračku v našom zbierkovom fonde ďakujeme pani Ing. Vierke Bodickej.   

 
 
© 2010 - 2019 Múzeum Janka Kráľa - všetky práva vyhradené.
Tvorba webstránok FreeTech services, spol. s r.o.