Kontakt

Jánošík v poľskej Pile

Výstava Múzea Janka Kráľa Jánošík - karpatský zbojník spolu s publikáciou Jánošík - od skutočnosti k legende otvorila festival „Za horami, za lesmi...“ – obraz Slovenska a Čiech v predstavách Poliakov, ktorý sa konal 7. - 11. apríla 2014 v poľskom meste Pila. Festival organizovala Panstwowa Wyzsza Szkola Zawodowa už po ôsmy raz.

Na otvorení výstavy sa zúčastnil aj  poslanec  Sejmu Poľskej republiky Adam Szejnfeld, ktorý píše o výstave aj na svojom blogu: http://www.szejnfeld.pl/index.php/komunikaty/slowacy-i-czesi-w-wielkopolsce/.

Mesto Pila je položené na rieke Gwda, na hranici Predného Pomoranska a Wielkopolska. Nachádza sa takmer 100 km severne od Poznane, z Liptovského Mikuláša je vzdialené 700 km. Žije v ňom  75.000 obyvateľov.

Súčasťou programu bolo aj oficiálne prijatie prezydentom (primátorom) mesta Piotrom Głowskim v sprievode rektora vysokej školy PWSZ, prednášky vysokoškolských pedagógov z Banskej Bystrice a Opavy a večerné stretnutie s Mariuszem Szczyglem – publicistom a spisovateľom, ktorý sa venuje témam južných susedov Poľska - Čiech a Slovenska.

Poľská strana vďaka Slovenskému inštitútu vo Varšave financuje všetky náklady spojené s prevozmi a inštaláciami výstavy. Výstava bude ďalej uvedená okrem Niedzice aj v meste Przemysl na hraniciach s Ukrajinou, kde bude súčasťou festivalu Galícia a, a potom aj v Novom Sadczi.

Prijatia v poľských mestách sú veľmi srdečné, ich záujem o výstavu a publikáciu je veľký, na každom stretnutí prejavujú záujem o spoluprácu, čo je dobrý signál propagácie nášho mesta a múzea na území Poľska.

-ra-

 

 
 
© 2010 - 2019 Múzeum Janka Kráľa - všetky práva vyhradené.
Tvorba webstránok FreeTech services, spol. s r.o.