Kontakt

Jánošík, karpatský zbojník

Výstavu Jánošík, karpatský zbojník Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši zrealizovalo v rámci projektu Interreg III. A – v rámci cezhraničnej spolupráce SR – Poľsko roku 2006. Veľké výstavné leporelo pozostáva zo 17 panelov, ktoré predstavujú historické fakty, dokumenty, fotografie. Výstava je dosiaľ najkomplexnejšou z aspektu prezentácie množstva historických i fotografických materiálov dokumentujúcich danú tému. Plošné materiály dopĺňajú repliky šibenice s hákom a dereš.

Slovensko-poľská výstava predstavuje Jánošíka ako slovenského zbojníka známeho v širšom karpatskom regióne, nielen na Slovensku, ale aj v Poľsku, na Morave a Sliezsku. Vychádza zo skutočnosti, že zemepisné, politické, hopodárske a sociálne pomery v týchto oblastiach boli porovnateľné a zaznamenali porovnatelný nárast zbojníctva. Na poľskej i slovenskej strane sa preslávili mnohí zbojnícki kapitáni, v poľských družinách zbíjali slovenskí, v slovenských poľskí zbojníci. Najväčšiu zbojnícku slávu získal Juraj Jánošík z Terchovej, ktorého dvadsaťpäťročného popravili obesením na hák za ľavé rebro 17. marca 1713 v Liptovskom Mikuláši.

Výstava je súčasťou série podujatí, ktorými si v Liptovskom Mikuláši pripomínáme 300. výročie popravy zbojníka, ktorý sa stal najväčšou zbojníckou legendou v Karpatoch. Výstava bude verejnosti prístupná vo vestibule Mestského úradu v Liptovskom Mikuláši od 22. marca do 30. augusta 2013.

Ružena Antolová

 
 
© 2010 - 2019 Múzeum Janka Kráľa - všetky práva vyhradené.
Tvorba webstránok FreeTech services, spol. s r.o.