Kontakt

Ján Pálka - továrnik socializátor

Dejiny kožiarskeho priemyslu previazané s rodinnou históriou majiteľov garbiarskych fabrík na území dnešného mesta Liptovský Mikuláš sú jednou z profilových tém, ktoré Múzeum Janka Kráľa dokumentuje svojou zbierkotvornou a výskumnou činnosťou. Na jej výslednici už vzniklo niekoľko výstav. Jednou z nich je i výstava Ján Pálka – továrnik socializátor, venovaná taktiež osobnosti, ktorá vzišla z garbiarsko-podnikateľského prostredia, formovala sa v ňom a napokon ho aj výrazným spôsobom spoluvytvárala.

Výstava písmom, prostredníctvom bohatého obrazového materiálu, dokumentov i trojrozmerných predmetov približuje životnú cestu továrnika Jána Pálku (1869 – 1935), jeho podnikateľské aktivity i socializačný pokus, ktorý krátko po prvej svetovej vojne realizoval vo svojej kožiarskej fabrike. V ďalších líniách predstavuje Pálku ako potomka svojich predkov i otca štyroch detí, ako vzdelaného, rozhľadeného a moderne zmýšľajúceho človeka i zanieteného propagátora praktického kresťanstva.

Vernisáž výstavy za prítomnosti dvoch Pálkových vnukov sa uskutoční 1. 12. 2010 o 16.00 hod. v priestoroch expozície Kapitoly z histórie mesta a výstavnej siene Múzea Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši. Jej súčasťou bude aj uvedenie knihy Moje Slovensko, moja rodina, ktorej autorom je profesor John Palka, vnuk továrnika Jána Pálku. Programom vernisáže bude sprevádzať Art Septet Nicolaus pod vedením PhDr. Ľubomíra Rašiho, ktorý špeciálne na túto príležitosť naštudovali skladby Dušana Pálku, jedného zo zakladateľov slovenskej populárnej hudby a najmladšieho syna továrnika Jána Pálku.

Výstava bude verejnosti prístupná do 16. februára 2011.

Mgr. Zuzana Nemcová

 

 
 
© 2010 - 2019 Múzeum Janka Kráľa - všetky práva vyhradené.
Tvorba webstránok FreeTech services, spol. s r.o.