Kontakt

Fotografia Villa Král v Železnom

Presne 110 rokov má fotografia zo Železného, ktorá je uložená v archíve nášho múzea. Je z produkcie mikulášskeho fotoateliéru Gustáva Krála a zachytáva neobyčajný pohľad na jednu z niekoľkých súdobých železnianskych viliek a spoločnosť pred ňou.

Začiatkom dvadsiateho storočia patrilo Železnô k obľúbeným kúpeľným letoviskám najmä roduvernej slovenskej inteligencie z Oravy, Liptova a Turca, no obľúbili si ho i hostia zo vzdialenejších častí monarchie. Neposkytovalo luxus, ale pokoj uprostred hôr, liečivú kyselku a kúpeľné kúry.

V čase, keď obrázok vznikol, letovala v Železnom naozaj reprezentatívna spoločnosť. A vďaka tomu, že sa v nej nachádzali i dvaja pôvodom mikulášski fotografi, vieme aj s odstupom storočia, kto v roku 1902 v Železnom trávil leto. 

 Tími fotografmi boli Pavol Socháň (1862 – 1941) a Gustáv Král (1859 - 1933). Obidvaja urobili v priebehu pár hodín v Železnom aspoň jeden záber. Pavol Socháň svoju fotku vydal na pohľadnici, ktorú s odstupom rokov podrobne popísala jedna z fotografovaných postáv Oľga Albíni Janošková. A Gustáv Král odfotil vilu Král, ktorej bol vlastníkom, a čuduj sa svete, niektoré z postavičiek pred ňou sú totožné a rovnako oblečené ako ľudia na Socháňovej fotografii. Takže aj túto fotografiu sme mohli presne datovať a identifikovať i niektorých kúpeľných hostí pózujúcich na priedomí vilky. Predpokladáme, že fotografi využili ranné východné slnko, čo potvrdzuje i Oľga Albíni Janošková, ktorá menuje i tých, ktorí na Socháňovom obrázku chýbajú, pretože práve absolvovali rannú kúpeľnú kúru.

Na Železnom v roku 1902 letovali rodiny, či členovia rodín Krnovcov a Beniačovcov z Nemeckej Ľupče, Andrej Halaša s rodinou, Anna Janošková rodená Daxnerová s dcérami, Ruppeldtovci (Karol, Klementína i Fedor), rodina Klobušických, Ondrej a Oľga Sokolíkovci, Peter Pavol Zgúth Vrbický, profesor Gustáv Kordoš, Zuzana Králová, Oľga Salvová, Adolf Kállay, Peter Trnovský a ďalší + spomínaní fotografi.

Pavol Socháň je na Slovensku dostatočne znamy. No o Gustávovi Královi, majiteľovi fotateliérov v Liptovskom Sv. Mikuláši i v Korytnici, toho vieme málo. Zostali po ňom najmä veľmi kvalitné portréty obyvateľov Liptovského Sv. Mikuláša z prelomu 19. a 20. storočia. Narodil sa v roku 1859 v Liptovskom Sv. Mikuláši, oženil sa s Cecíliou, rodenou Götz. Mali jediné dieťa, dcéru Júliu. Pravdepodobne začiatkom 20. storočia sa Královci z Mikuláša odsťahovali na juh monarchie (ešte v roku 1906/1907 bola malá Júlia zapísaná v mikulášskej židovskej škole). Usadili sa pravdepodobne v Ľubľane, kde Gustáv Král v roku 1933 zomrel. V kúpeľníctve podnikal i Králov brat Július Král, ktorý vlastnil vilu Salvator v Trenčianskych Tepliciach.

Fotografia Villa Král sa vymyká z portrétnej tvorby Gustáva Krála, no (našťastie) ani pri tomto zábere ľudí nevynechal. Samotná fotografia orientovaná na šírku má rozmery 14,6 x 10,1 cm a je nalepená na kartónovej podložke (16,3 x 10,7 cm) s potlačou zlatej farby s označeniami Královho fotoateliéru na obidvoch stranách.

Villu Král by ste v Železnom dnes márne hľadali, letovisko sa postupne zmenilo na detskú ozdravovňu s modernejšími budovami, ktorým však už chýba typický kúpeľný štýl a voľakedajšia atmosféra. Podľa posledných správ sa stratil i liečivý prameň, ktorý robil kúpele kúpeľmi. Železnô sa však oplatí navštíviť i dnes a môže to byť typ na neobyčajný prázdninový výlet. Tomuto miestu totiž nechýba zvlášny duch, o ktorom písal už Ivan Stodola:

„Zdá sa, akoby v Železnom nejaký tajomný lesný duch očaril všetkých, ktorí sa do jeho blízkosti dostanú a vylúdil v nich neobyčajné nadšenie a lásku za najkrajšiu prácu, akú človek vykonávať môže, za prácu pre blížneho.“

-ľr-

Za informácie o rodine Gustáva Krála ďakujeme Ing. Viere Bodickej.

 
 
© 2010 - 2019 Múzeum Janka Kráľa - všetky práva vyhradené.
Tvorba webstránok FreeTech services, spol. s r.o.