Kontakt

Fotoaparát Voigtländer Brillant z rodiny Hriankovcov

Bežne je skrytý v depozitári nášho múzea, aktuálne je však ústredným bodom výstavy Samo Hrianka - Listovanie albumom života. Reč je o fotoaparáte značky Voigtländer Brillant z rodiny Hriankovcov.

Dvojoký zrkadlový fotografický prístroj s objektívom Voigtar 7,7/7,5 a formátom 6 x 6 cm na zvitkový film 120 je nemeckej výroby, model Brillant s pseudo TRL (Twin Lens Reflex) a kovovým telom bol vyrobený v roku 1933. Má tri polohy zaostrenia (Krajina, Skupina, Portrét) i nastavenia uzávierky (dĺžky osvitu). Do troch polôh možno nastaviť aj clonu a tým meniť priemer otvoru pre vstup svetla do tmavej, svetlotesnej komory. Fotoaparát má zatvárateľný šachtový hľadáčik, na spodnej stene závit pre statív a na jednej z bočných stien skrutku na navíjanie filmu a počítadlo záberov.

Zrkadlovku zakúpil Samo Hrianka v roku 1934 v predajni Audion na severnej strane mikulášskeho námestia, neďaleko sídla mikulášskej filiálky Tatra banky, v ktorej do roku 1933 pôsobil ako riaditeľ. Mnohé z fotografií, ktoré sú prezentované na aktuálnej výstave Samo Hrianka - Listovanie albumom života, vznikli práve jej objektívom. Fotoaparát rodine Hriankovcov slúžil až do roku 1990 a je funkčný dodnes. Do zbierok Múzea Janka Kráľa ho v roku 2008 daroval Hriankov najmladší syn MUDr. Vladimír Hrianka. 

-zun-

 
 
© 2010 - 2019 Múzeum Janka Kráľa - všetky práva vyhradené.
Tvorba webstránok FreeTech services, spol. s r.o.