Kontakt

Fotoalbum Švajčiarsko 12. 10. - 29. 10. 1947

Albumy fotografií sú špecifické zbierkové predmety. Taký album je zbierkou sám o sebe – obsahuje niekedy viac, niekedy menej ucelený súbor obrázkov, zachytávajúcich situácie, ktoré sa postupne stávajú dejinami: dejinami rodín, jednotlivcov, miest a obcí, udalostí... najčastejšie sa však uvedené kategórie prelínajú a starý album má mnohorakú výpovednú hodnotu.

V jeseni 1947 sa vybrali Dr. Ladislav Droppa, Alojz Lutonský a Dr. Zorard Truska na študijnú cestu po švajčiarskych horských strediskách. V hlavách športových a turistických nadšencov pomaly dozrievala myšlienka postaviť v Demänovskej doline sedačkovú lanovku na Chopok. Na Slovensku v tom čase žiadna podobná stavba nebola, preto sa priekopníci cestovného ruchu na Slovensku vybrali po inšpiráciu do najznámejších švajčiarskych turistických destinácií. Ich cesta nebola zbytočná, veď o necelé dva roky už na úseku Koliesko – Luková premávala novučičká “sedačka”.

Študijná cesta sa nezaobišla bez bohatej fotodokumentácie, ktorú usporiadali do samostatného albumu. A tak, po takmer sedemdesiatich rokoch sa môžeme po ich stopách “vybrať” i my. Album múzeu darovala dcéra Dr. Ladislava Droppu, pani Elena Macková. Priložila k nemu aj súbor pohľadníc, ktoré Ladislav Droppa posielal z cesty svojej rodine do Liptovského Mikuláša. Keďže písal takmer každý deň, aj po rokoch presne vieme, kde sa práve trojica nachádala. Vzácne sú aj stručné postrehy a dojmy, ktoré sa vmestili na obmedzený pohľadnicový formát.

Album je orientovaný na šírku, zviazaný v textilno-kožených doskách previazaných šnúrkou, s možnosťou vkladania či uberania stránok. Na vrchnej doske je vyzlátený nápis ŠVAJČIARSKO s dátumom študijnej cesty a jednoduchý geometrický ornament. Album má 42 strán z čiernej lepenky, na ktorých je nalepených 78 čiernobielych fotografií - záberov zo švajčiarskych miest a horských stredísk. Vďaka priloženým pohľadniciam vieme, že cestovatelia postupne navštívili Niederhorn, Rochers de Naye, Montreux, Ženevu, Zermatt, Domodossolu, Locarno, Minusio, Lugano, Campione, St. Moritz, Scuol, Davos, Bern, Bazilej a Biel. Domov sa vrátili koncom októbra. Vzápätí sa, plní nových skúseností, pustili spolu s ďalšími nadšencami nielen do plánovania, ale aj samotnej stavby. Ale to je už iná kapitola...

P. S. Venujeme všetkým trom spomenutým cestovateľom, ich “spolupútnikom” na ceste budovania cestovného ruchu v Liptove, okrúhlym výročiam dobudovania obidvoch úsekov sedačkovej lanovky na Chopok (Koliesko – Luková 1949, Luková – Chopok 1954) i 60. výročiu vzniku Horskej služby na Slovensku.

Múzejnícke “ďakujeme” posielame pani Elene Mackovej do Martina.

 

Dr. Ladislav Droppa (1906 - 1970)

Potomok mikulášskej garbiarskej rodiny Droppovcov, vzdelaním právnik, muž mnohorakých záujmov - aktívny športovec, športový a turistický funkcionár, organizátor a priekopník cestovného ruchu, funcionár evanjelického a. v. cirkevného zboru a Tranoscia, výborný ochotnícky herec, amatérsky fotograf a filmár.

Alojz Lutonský (1905 - 1997)

Pôvodom z Moravy, našiel svoj nový domov v Liptove. Aktívny organizátor a funkcionár na poli turistiky, cestovného ruchu, horskej záchrannej služby a výstavby horských dopravných zariadení. Jaskyniar a horolezec, publicista a autor kníh a brožúr sprievodcovského a propagačného charakteru, redaktor niekoľkých periodík, v rokoch 1963 – 1968 riaditeľ Múzea Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši.

Dr. Zorard Truska (1913 - 1984)

Rodák z Ladomeru (dnes Ladomerská Vieska), popredný slovenský ekonóm a právnik. Zakladateľ ekonomiky cestovného ruchu na Slovensku ako samostatného odvetvia národného hospodárstva. Zakladateľ vysokoškolského štúdia cestovného ruchu na VŠE v Prahe a v Bratislave, vysokoškolský pedagóg a vedúci katedier ekonomiky cestovného ruchu v Bratislave a v Banskej Bystrici. Zároveň pôsobil ako aktívny funkcionár medzinárodných organizácií cestovného ruchu a telovýchovy a športu na Slovensku.

-ľr-

Zdroje:

http://www.vysoke-tatry.info/vyklad.php?tatry=216

http://sk.wikipedia.org/wiki/Zorard_Truska

 
 
© 2010 - 2019 Múzeum Janka Kráľa - všetky práva vyhradené.
Tvorba webstránok FreeTech services, spol. s r.o.