Kontakt

Alpačka Františka Tikala

Ako pamiatka na nedávnu výstavu k 80. výročiu organizovaného hokeja v Liptovskom Mikuláši zostala v zbierkach Múzea Janka Kráľa asi štyridsaťročná hokejka. Je viacero dôvodov, prečo sa z nej stal múzejný „kúsok“.

Hokejka patrila jednému zo slávnych československých hokejistov, legendárnemu Sparťanovi Františkovi Tikalovi (1933 - 2008). Mikulášskemu fanúšikovi ju daroval po víťaznom zápase na ľade Liptovského Mikuláša niekedy na prelome šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov 20. storočia.

Aj samotná hokejka je už legendou. Značka Alpač vyrábaná v juhočeských Horažďoviciach patrila v tom čase k najkvalitnejším na svete. Jej vznik i názov je spojený s menom hokejistu Jozefa Čaplu. Odchovanec bratislavského Slovana patril v 50. a 60. rokoch 20. storočia k najlepším obrancom v Československu. Na jednom z hokejových výjazdov do Severnej Ameriky sa mal možnosť zoznámiť s novinkou – zakrivenými čepeľami hokejok hráčov NHL. Keď sa vrátil, skonštruoval nový typ hokejky, ktorá bola nielen zahnutá, ale aj pružnejšia, menej sa lámala. Jeho zlepšovací návrh realizovali v továrni v Horažďoviciach a tam vymysleli pre hokejku aj meno – Čapla odzadu – ALPAČ. O tieto hokejky bol v hokejovom svete obrovský záujem. Vyrástla na nich celá hokejová generácia chlapcov doma i v zahraničí. Dnes sú pýchou zberateľov a jedna z nich zostane i v našom múzeu. Ako pamiatka na hokejové dianie v Liptovskom Mikuláši, Františka Tikala i Jozefa Čaplu.

-ľr-

Zaujímavé linky:

http://www.hokej.cz/index.php?view=clanek&lng=CZ&id=55575

http://www.hokej.cz/index.php?view=clanek&lng=CZ&webid=0&id=39748

http://www.hcsparta.cz/zobraz.asp?t=all-star-tym-frantisek-tikal

 
 
© 2010 - 2019 Múzeum Janka Kráľa - všetky práva vyhradené.
Tvorba webstránok FreeTech services, spol. s r.o.