Kontakt

Aktuálne výstavy

V dobrom aj v zlom

01.02.2018

Výstava pri príležitosti národného týždňa manželstva približuje osudy známych mikulášskych manželských párov, Michala Miloslava Hodžu a jeho manželky Kornélie, Aurela a Dariny Stodolovcov, či manželov Martinčekovcov. Výstava bude sprístupnená návštevníkom až do 31. mája v expozícii Tatrín a Žiadosti slovenského národa.

Čítať viac

Zimné športy

01.02.2018

V predvečer zimnej olympiády v Pjongčangu Vás pozývame na novú výstavu Múzea Janka Kráľa s názvom Zimné športy v Liptovskom Mikuláši a okolí. Od štvrtku 8. februára 2018 o 16:00, kedy prebehne vernisáž tejto výstavy, si môžete pozrieť a niektorí aj pripomenúť, ako sa v našom meste športovalo v minulom storočí. Dozviete sa niečo o počiatkoch zimných športov v Liptovskom Mikuláši, ale aj o histórii mikulášskeho hokeja, počiatkoch lyžovania na Háji a v Demänovskej doline, o výstavbe lyžiarskeho strediska v Jasnej, prípadne spoznáte Liptákov, ktorí nás reprezentovali na zimných olympijských hrách v minulosti. Tešíme sa na Vašu návštevu.

Čítať viac

Hlavolamy, hračky, spoločenské hry

31.10.2017

Výstava je zameraná na prezentáciu vynálezov, hlavolamov, logických a spoločenských hier, nových matematických vzorcov a postupov, netradičných fyzikálnych pomôcok a drevených hračiek vychádzajúcich z chránenej dielne vynálezcu zo Spišskej Novej Vsi p. Jaroslava Stavrovského.

Čítať viac

Svet detí

21.09.2017

Svet detí – svet nevinnosti, bezstarostnosti, ale aj neustáleho učenia sa. Kto z nás by si občas nostalgicky nezaspomínal na časy svojho detstva? Múzeum Janka Kráľa Vám takýto malý návrat do detstva umožní. Aj keď vystavené predmety vyvolajú spomienky možno len u najstarších z nás.

Čítať viac

Svätý Mikuláš- Sídlo Liptovskej stolice

09.06.2017

Tento rok si pripomíname 340. výročie od spomínaného zasadnutia v Nemeckej Ľupči. Pri tejto príležitosti Vás pozývame na vernisáž výstavy „Liptovský Mikuláš – sídlo Liptovskej stolice“, ktorá sa uskutoční dňa 14. 6. 2017 o 16:00 hod. vo výstavnej sieni Múzea Janka Kráľa.

Čítať viac

Pavel Petráš - Z tvorby

03.05.2017

Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši pripravilo pre milovníkov umenia výstavu obrazov akademického maliara Pavla Petráša pod názvom Z TVORBY. Vernisáž sa uskutočnila 1. mája v Synagóge. Záštitu nad výstavou prevzal župan Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár. Kurátorom výstavy je Štefan Packa.

Čítať viac

Janko Kráľ očami liptovských výtvarníkov

18.04.2017

Pred 195 rokmi sa v našom Liptovskom Mikuláši narodil Janko Kráľ, podľa slov Ľudovíta Štúra, najgeniálnejší štúrovský básnik, podľa literárnych historikov osobnosť európskeho romantizmu rovnakého významu ako Petőfi, Mickiewicz či Byron.

Čítať viac

Mikulášski Žuffovci

30.01.2017

Múzeum Janka Kráľa pripravilo ďalšiu výstavu z dlhodobého cyklu Mikulášske rody. Tentoraz prostredníctvom fotografií, dokumentov, trojrozmerných predmetov i sprievodných textov predstaví desať osobností podnikateľskej rodiny Žuffovcov z Vrbice, Liptovského Mikuláša a Palúdzky.

Čítať viac

Rámované myšlienky

14.12.2016

Jan Knjazovic, jeho dcéra Anna a vnučka Nataša sú tri generácie insitných umelcov slávnej maliarskej Kovačickej školy. Zakladateľom bol práve najstarší z nich Jan, ktorý je považovaný za najvýznamnejšieho maliara insitného umenia na svete. Od 8. decembra majú aj Mikulášania unikátnu príležitosť pozrieť si ich prácu.

Čítať viac

Mikulášska židovská komunita: Príbehy - osudy - ľudia

25.11.2016

Okrem množstva fotografií a originálnych dokumentov výstava prezentuje aj vzácnu zbierku obradových textílií z liptovskomikulášskej synagógy. Najstaršia z nich – plášť na Tóru – pochádza z 18. storočia a sprevádzala tak náboženský život tunajšej židovskej komunity temer od jej začiatkov. Trojica vzácnych kúskov bola v roku 2013 vďaka grantu Ministerstva kultúry SR komplexne zreštaurovaná a verejnosť ju má jedinečnú možnosť obdivovať vo výstavnej sieni múzea až do 8. decembra 2016.

Čítať viac

Štefan Packa: MosTY a JAzvy

02.09.2016

K jubileu známeho spisovateľa, výtvarníka a publicistu Štefana Packu sa organizuje v Liptovskom Mikuláši niekoľko podujatí. Jedným z nich je i výstava koláží Štefana Packu, ktorá je vo výstavnej sieni mestského Múzea Janka Kráľa prezentovaná od 24. augusta do 18. septembra 2016.

Čítať viac

Mosty - Gesharim 1991 - 2016

15.08.2016

Výstava Mosty – Gesharim 1991 – 2016, inštalovaná od polovice augusta do polovice septembra 2016 v liptovskomikulášskej synagóge, mapuje štvrťstoročnú históriu projektu, ktorý v roku 1991 inicioval jej záchranu a začlenenie do kultúrneho života v meste. Výstava bude sprístupnená verejnosti symbolicky v deň tohtoročných Mostov – Gesharim.

Čítať viac

 
 
© 2010 - 2018 Múzeum Janka Kráľa - všetky práva vyhradené.
Tvorba webstránok FreeTech services, spol. s r.o.